Wymiana polsko-węgierska.

 

W dniach 30.09.2013r.-06.10.2013r. uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie  uczestniczyli  w wymianie polsko-węgierskiej.  

28 uczniów wraz z opiekunami:  mgr A. Szyczewską, mgr H. Gąsiorowską  i mgr L. Czesak  spędziło tydzień w gościnnych domach węgierskich rodzin.  

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Budapeszt, a w nim m.in. liczne  zabytki sakralne, Parlament, Centrum  Nauk i  ogród zoologiczny. Szczególne wrażenie wywarło wnętrze Kościoła Macieja oraz Baszta Rybacka, z której rozciągała się niesamowita panorama na Budapeszt oraz urokliwy skansen w  Szentendre.

Pobyt w budapesztańskiej  szkole  również obfitował w wiele wydarzeń. Rozegraliśmy z naszymi węgierskimi rówieśnikami zwycięski dla nas mecz siatkówki, uczyliśmy się tradycyjnych ludowych tańców, braliśmy udział w warsztatach ręcznego wyrobu biżuterii. Nie obyło się też bez wizyty w centrach handlowych oraz rozrywki na kręgielni.

Dużą atrakcją dla uczniów i nauczycieli był sobotni „family day”, w czasie którego 12 osób odwiedziło domek letniskowy dziadków jednej z węgierskich uczennic. Gospodarze przygotowali dla gości z Polski tradycyjne węgierskie dania, które spożyto na świeżym powietrzu w górskiej scenerii.

            Wymiana była świetną okazją do nawiązania nowych przyjaźni, zapoznania się z nową kulturą oraz zobaczenia pięknych miejsc. Uczniowie mieli też szansę sprawdzenia poziomu znajomości języka angielskiego, którym byli zmuszeni posługiwać się w kontaktach z węgierskimi rówieśnikami.

  Smutno było się rozstawać. Dobrze, że  majowa rewizyta w Skawinie będzie okazją do rewanżu za zorganizowanie  wspaniałego i niezapomnianego pobytu w stolicy Węgier.

  

Centrum Kompetencji Zawodowych

 

Małopolska Chmura Edukacyjna

Modernizacja kształcenia zawodowego

Bezpłatne Kursy Zawodowe 2017/18

Wirtualny spacer ZSTE Skawina

Polecane strony ZST-E

   

Sport

Zamówienia publiczne

Edukacja

- Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Kuratorium Oświaty w Krakowie
- Centralna Komisja Egzaminacyjna
- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna

Ważne strony

- Starostwo Powiatowe w Krakowie
- ECDL


Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych

32-050 Skawina
ul.M. Kopernika 13

tel.centrala: 12 276 15 22

tel.sekr./fax: 12 276 34 51
zste@home.pl